Jump to content

Recommended Posts

Αγαπητε  κυριε Πετρο και αγαπητο φορουμ
Παρακαλω επιτρεψτε μου να πω με δικα μου λογια τους στοχους που επιδιωκει αυτη
η μεγαλη εφευρεση, που τωρα πλεον εχω την εντυπωση οτι  αντεληφθην πληρως.
Το να γραφτει ενας μεγαλος εφευρετης με χρυσα γραμματα στη ιστορια των επιστημων
και να του απονεμηθουν πολλα Νομπελ, απο οικονομικης πλευρας δεν σημανει τιποτα.
Το να εχεις εφευρει - ανακαλυψει κατι σαν τη κοτα που κανει τα χρυσα αυγα η τη
φιλοσοφικη λιθο και να σου φυγει η συνταγη μεσα απο τα χερια  ειναι η απολυτη απε
ρισκεψια.
Ο κ. Πετρος σχεδον απο τη πρωτη στιγμη ,οσο κι αν φαινεται απιστευτο,εθεσε εαυτον
και την εφευρεση του ,υπερ του εθνικου συμφεροντος.
Απλοικα  θα το ελεγα εγω : Καλως να ορισει το δολλαριο και απο Νομπελ εχουμε παρει
της  λογοτεχνιας.Ποτε δεν ισχυριστηκε οτι ειναι ο παγκοσμιος οσιος στυλιτης που
θα αρει το κοσμο  απο τις  αμαρτιες  του.
Για τον αγριο κοσμο των επιχειρησεων μιλαμε.  Πως θα κανεις διεθνεις μπιζνες
αν δεν κατοχυρωσεις σε ολο το κοσμο νομικα το μοναδικο σχεδον περιουσιακο σου στοχειο ?
Δεν υπαρχουν απο κατω ουτε  κεφαλαια ,ουτε ακινητα ,μονον ανθρωποι με Know - how
και αστειρευτη ορεξη για δουλεια .
Να παρει ακομα και 2 χρονια για τα απαραιτητα νομικα,γραφειοκρατικα ,διαδικαστικα ?
Εδω σε  αυτο το τοπο θα ειμαστε και τοτε  αρχιζει το παιγνιδι και τοτε μονο θα  αρχισουμε
να μιλαμε για τη ταμπακερα και να  ανοιγουμε τα  χαρτια μας  ενα - ενα .
Μεχρι τοτε δεν μενουμε απραγοι ,πανω  στα εργαστηρια ειμαστε για βελτιωσεις, υψηλοτερες
αποδοσεις , και παραλληλα  καταστρωνουμε το επιχειρηματικο μας στρατηγικο  σχεδιο.
Το business plan ειναι και το κρισιμοτερο απο πλευρας οικονομικης αποδοσης .
Εδω οι εξισωσεις ειναι πολυπλοκες με λιγες παραμετρους και πολλες ασταθμητες μεταβλητες.
Μονο για δυνατους λυτες που σκοπευουμε να προσλαβουμε εν καιρω απο την εγχωρια αγορα,
παρα να  αναζηταμε ετοιμες λυσεις απο το εξωτερικο .
Συμπερασματικα ουτε και για  τα επιχειρηματικα και μεχρι νεωτερας μπορουμε να ανακοινωσουμε
οτιδηποτε δημοσια .Ειναι το κρισιμοτερο απο ολα .
Κυριε Πετρο ελπιζω με το παραπανω  απλο κειμενο να μεταφραζω σωστα τους στοχους,τις επιδιωξεις,
τα  οραματα  σας  και να ξεκαθαριζουν πολλα πραγματα.

Καλη δυναμη και καλη συνεχεια .

Γιωργος  Σαριμπελας

Αγαπητέ Γιώργο,

Επιτρέψτε μου μερικές σκέψεις τηλεγραφικά σε όσα γράψατε:

1. Εκτός από το Νόμπελ φυσικής δικαιούται και το Νόμπελ Ειρήνης αυτός ο άνθρωπος, μια και θα πάψουμε να βλέπουμε νεκρά παιδιά να ξεβράζονται στο Αιγαίο.

2. Δεν χρειάζεται να προσληφθούν ξένα ή ντόπια στελέχη για να τρέξουν το Project. Ένα απλό κάλεσμα του Εφευρέτη για αποστολή βιογραφικών από εθελοντές αρκεί. Τα στελέχη θα κοιτάξουν την τσέπη τους, ενώ οι εθελοντές επιστήμονες θα προσφέρουν συμβαδίζοντας με το πνεύμα του Εφευρέτη.

3. Η εξίσωση των businnes plan δεν είναι τόσο πολύπλοκη, ήδη οι πρώτες κινήσεις και επαφές έχουν ήδη γίνει από ότι φαίνεται, βλέπε Airbus και India Force. Δηλαδή, χρηματοδότηση από πολλές ανεξάρτητες εταιρίες, ανάλογα το αντικείμενο και με το πλειοψηφικό πακέτο στην ομάδα του Εφευρέτη. 

4. Αξιοποίηση των Ευρωπαϊκών πακέτων για εναλλακτικές μορφές ενέργειας.

5. Δημιουργία της ελληνικής silicon valley, όπως έχει οραματιστεί ο ΠΖ, πιθανόν στην Σαλαμίνα.

• Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.